scc 5s

Kombi Fırınlar – Akılcı SelfCooking Center® SCC 102E

Elektrikle Çalışan Akılcı SelfCooking Center® SCC 102E

et, balık, yan yemekler ya da unlu mamuller, gıda, boyut ve miktar tipi tam otomatik olarak algılanır. İstenilen sonuç her zaman mükemmel.

Aniden her şey çok basit!

Basitçe seçin:

  • ışıktan koyu esmerleşme düzeyi
  • Nadir gelen pişirme seviyesi aferin için
  • Bu kadar!

Akılcı SelfCooking Center® ile zorlu günlük mutfak rutin kontrol altında olduğunu bilmenin rahatlığını yapabilirsiniz: poach ve tek bir birim, hepsi çok daha fazlası, kızartma, buhar, blanch fırında yapabilirsiniz.

Akılcı SelfCooking Center® size hem zaman ve para tasarrufu, konvansiyonel kombi Steamers daha% 15’e kadar daha hızlı aşçılar.

Akılcı SelfCooking Center® yerini ya da sıcak hava fırın, soba, kaynama tava, vapurları ve derin Fritözler gibi minimal kat alanı için tüm geleneksel pişirme aletleri 40-50% havale.

Her pişirme işlemi sırasında SelfCooking Control sizin adınıza otomatik olarak Akılcı SelfCooking Center® tam teknik potansiyelinin kullanılmasını sağlar. Yani her zaman para için değer olsun.

Mutfağınızda taban alanı boşaltarak – öz pişirme merkezi bir ünitede daha, ızgara dumanı tüten, Hepsi beraber kavrulur, kaçak avcılık haşlama ve pişirme, kavurma için uygundur. kızartmalar, ızgara, tavuk, balık, terbiye, kombi ve gemi modu: Yedi pişirme modu ile geliyor.

Özellikler:

  • 10 x 2/1 GN raf kapasitesi
  • Günde 150-300 öğün
  • sıcaklık aralığı 30C – 300C

Boyutlar:

  • 1069 G x 971 D x 1017 H (mm)

Güç:

  • 37kW

SelfCooking Modu

açık, kolay kullanımlı, sezgisel kontrol paneli, gıda türleri ve pişirme stilleri bir seçenek sunar. Basitçe yemek vardır gıda seçin ve istediğiniz nasıl adım-adım kontrol panelinde ister şu, pişirilir. Sonra kendi kendine pişirme merkezine geri kalanı bırakın.

Kombi Buharlı Modu

Eğer tüm pişirme işlemi tam kontrolü, hiçbir sorun korumak istiyorsanız. SCC sadece Kombi Steamer Modu açılabilir, daha sonra normal bir CM kontrol paneli ile aynı kontrollerini kullanarak pişirme yöntemi, sıcaklık, nem ve süreyi tanımlamak.